Jakim sposobem zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce krajowej coraz częściej jest zauważalna przez zwykłych Polaków. Przeciętny Kowalski z roku na rok się bogaci. Dla wielu z nas pęd to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, jednakże coraz więcej osób stać na zakup własnego dom u. Często są to lokale mieszkalne w branży wtórnego, które dom agają się remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a po wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektrotechnik czy kuzyn złota ucho. Kupowane mieszkania coraz nagminniej nabywamy za gotówkę – co jest coś znacznie więcej aniżeli tylko zapowiedzią wzrostu zamożności Polaków, jednak również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych wydaje się w celach inwestycyjnych. Apartamentu mieszkalnego do remontu nie będą jednak od razu zrobione na przyjęcie nowego dzierżawcy. Konieczne jest przeprowadzenie złożonych prac, które nierzadko posiadają przetrwać kolejne kilkadziesiąt latek. Jak więc właściwie zaplanować remont i na jak zwrócić uwagę? O tym poniżej.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowejDo podstawowych prac związanych z remontem mieszkania należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. W zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu oraz jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale na temat niskim standardzie z definicji wymagają wymiany i otworów okiennych i drzwi, co ma możliwość wiązać się z kosztem nawet na poziomie paru tysięcy złotych. Najtańsze drzwiczki zewnętrzne czy okna kupimy poniżej tysiąca złotych. Jeśli konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na przykład do mieszkania w gmachu objętym ochroną konserwatora, nakład pieniężny ten może wzrosnąć na temat kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej powinno się zaplanować już z początku remontu. Często po zamówieniu musimy czekać na wyprodukowanie jak i również montaż drzwi czy otworów okiennych nawet do kilku tygodni, jeśli nie są osiągalne od ręki. Wymiana tychże elementów mieszkania wymaga również często uszkodzenia elementów ścian – poprzez podkucie czy zamurowanie szczelin. Po tego rodzaju pracach konieczne jest katalogów zabezpieczenie i dostosowanie aż do wyglądu lokalu. Wymiana okien po ostatnim malowaniu ścian byłaby nie tylko więcej kosztowna, ale i długotrwała.

Zmiana układu pomieszczeńSłużące do ciężkich i brudnych robót należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni w salon, połączenie łazienki z ubikacją czy zmiana ilości pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń jak i również stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część robót można rozwiązać łatwiej, używając stelaże i ściany z karton-gipsu. Porządny remont z reguły będzie jednak wzmacniany o trwalsze rozwiązania. Powinno się zwrócić uwagę na jedną rzecz, która często zaskakuje osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele większą ilość wia dom ości, niż się wydaje! Czynności przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, właściwym wyborem będzie więc skorzystanie z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie powinno się do najlżejszych prac. Natomiast musimy jeszcze pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: zmiana układu pomieszczeń może żądać również przeniesienie lub modyfikację układu istniejących już instalacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

Wymiana aplikacjiW lokalach wybudowanych kilkanaście lat temu, praktycznie za każdym razem konieczna jest wymiana instalacji. Aluminiowa instalacja elektryczna ma możliwość stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą przyczynić się do zalania, a fatalnie podłączona instalacja gazowa może w pewnej chwili spowodować prawdziwą katastrofę. Kontrola wszystkich instalacji i w przypadku potrzeby ich odnowienie lub wymiana powinny być jednym z najważniejszych nakładów w budżecie kupującego. Od stanu instalacji zależeć zostanie przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Napomknięte wcześniej zmiany układu pomieszczeń mogą bezpośrednio wpływać dzięki koszt wykonania lub modyfikacji instalacji wszystkich typów. Dobrym rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze zanim rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – dzięki czemu będziemy mieć ochronę jakości wykonanych prac. Wydatki związane z wymianą instalacji są bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej w kawalerce to koszt od momentu 2 do 5 tysięcy złotych, w większym mieszkaniu może to być chociażby ponad 10 tysięcy złotych. Prace hydrauliczne z definicji są tańsze, choć zamiana całego pionu również może być kosztowna.

Łazienka


Jednym spośród największych wydatków związanych z remontem mieszkania jest także łazienka. zerknij tutaj Remont tego pomieszczenia najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Poprawka wanny na prysznic, położenia umywalki czy toalety, natomiast nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów powinno się wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt zadań przy wykończeniu niewielkiej kuchni w kawalerce wyniesie także od około 2 aż do 5 tysięcy złotych. W dodatku dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od fantazji właściciela mieszkania. Najtańsze uporządkowanie zmieści się w paru tysiącach złotych do formy "pod klucz", dla odmiennych osób wydatek kilkunastu tyś złotych na same płytki do łazienki to najmniejsza wartość. Wszystko zależeć będzie od momentu zasobności portfela inwestora albo wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali konstruowana była bez zachowania wszystkich pionów i poziomów. Nierzadko różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Nierzadko fachowiec musi prostować ścianę na całej długości jak i również wysokości lub nie jest mógł tego wykonać bez znaczącej utraty metrażu baru. Jeśli decydujemy się dzięki remont kapitalny, warto zrobić go dobrze. Zamiast nieskomplikowanych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki tradycyjne. Choć czas ich wysychania, a przez to i renowacji jest dłuższy, to kanon lokalu nie opadnie poprzez wiele lat. Początkowo sporo osób pomija też koszt malowania ścian – być może to być nawet parę złotych za metr kwadratowy, natomiast i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze farby ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie dom u w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować kilkanaście tysięcy złotych kosztu.

PodłogiDobry remont kapitalny nie powinna obyć się bez alternacji podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach są panele podłogowe. Dostępne istnieją w olbrzymiej gamie kolorów, kształtów, barw. Często wykorzystywane są też podłogi wraz z płytek lub z desek: klejonych i litych. Każde z rozwiązań ma trochę inną trwałość i różne zastosowanie. Oczywiście w zależności od środków finansowych mamy możliwość za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami po kawalerce lub też przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych w wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na wyjątkowe zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole do wyboru. Dla większości ludzi właściwym rozwiązaniem będzie chociaż zakup paneli podłogowych o grubości 8 milimetrów i klasie ścieralności AC4. Umożliwi to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i obniżenie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują montaż w cenie produktu albo za niewielką opłatą. Spółki działające na rynku dają tą usługę w cenie około 15 złotych zbyt metr kwadratowy. Do nakładów pieniężnych tych zaliczyć można jeszcze podkłady pod panele czy listwy przypodłogowe. To wydatki które często pomijane będą przy pierwszej analizie kosztów remontu.

KuchniaO ile koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć stanie się tylko od fantazji posiadacza mieszkania, to koszty kabin wykonywanych na zamówienie możemy oszacować z dość sporym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie proponują takie produkty najczęściej po przedziale od nawet powyżej 1000 złotych do ponad 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej kuchni koszt mebli wyniesie blisko 2-5 tysięcy złotych, przy dużych mieszkaniach i obok zastosowaniu najlepszych materiałów możemy zobaczyć rachunek opiewający na kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i zakup mebli warto zaplanować w wczesnym etapie remontu. Wytwórczość mebli na zlecenie obstaje często od 2 do nawet 8 tygodni. W tym czasie można nawet przeprowadzić wszelkie pozostałe prace remontowe. Porządnie więc wcześniej odpowiednio zrobić pomiary i dostosować rozłożenie instalacji elektrycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej do układu sprzętu AGD i mebli.

Szafy wnękoweUsługi stolarskie po remontowanych mieszkaniach często nie ograniczają się jedynie aż do zabudowy w kuchni. Raz za razem częściej korzystamy również spośród szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie rozwikłania są wygodne, trwałe, natomiast jednocześnie niekoniecznie drogie. Wielu szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w cenie do 3000 złotych, czasem nawet z uwzględnieniem atrakcyjnych dodatków czy luster. Wytwarzanie szafy na wymiar ma możliwość zająć kilka tygodni, w podobny sposób ma to miejsce obok meblach kuchennych. Warto dlatego planować te zakupy jednocześnie, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie tylko ułatwi to zamówienie i pracę stolarzowi, ale niejednokrotnie będzie też kartą przetargową do zbicia ceny mebelków o kilkaset złotych.

Meblowanie i upiększanie


Wykonanie wszelkich prac remontowych to nie koniec. Bardzo ważne jest właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie często kurz może osiadać dzięki meblach czy ścianach chociażby przez wiele tygodni. Gdy ten etap mamy zbytnio sobą, warto umeblować apartament i zadbać, by stało przytulne. Elementy np. poduszki, świeczki czy zasłonki nie zaakceptować kosztują dużo, a będą w stanie zdecydowanie poprawić wygląd i komfort lokalu. Niezależnie od tego czy mieszkanie kupujemy dla siebie czy z zastosowaniem na wynajem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *